2013 m. gruodžio 17 d., antradienis

Kaimo turizmas Lietuvoje

KAIMO TURIZMAS



Kaimo turizmas – viena iš turizmo rūšių, siūlanti poilsį užmiestyje, kaime. Turistai traukiami gamtos švara ir ramybe, galimybe pažinti regiono tradicinę buitį, kultūrą. Dažnai kaimo turizmas gali būti ir ekoturizmo rūšis. Kaimo turizmas yra svarbi ūkio šaka kaimuose, kadangi dėl mechanizacijos juose sumažėjęs darbo jėgos poreikis, todėl šis verslas suteikia galimybę gyventi ir dirbti kaime nevystantiems žemės ūkio. Be to, kaimo turizmas skatina puoselėti etnokultūrines tradicijas, aplinką.





Pastaraisiais metais Lietuvoje itin išpopuliarėjo kaimo turizmas. Tikrai ne visi lietuviai per atostogas skuba prie Baltijos jūros ar vyksta į užsienio šalis – daugelis jų lieka ilsėtis Lietuvoje, pamėgtoje ar kasmet vis kitoje kaimo turizmo sodyboje. Tokios sodybos dažniausiai yra netoli vandens telkinių – ežerų ar upių, o jų šeimininkai savo svečiams gali pasiūlyti įvairiausių pramogų – pradedant pirtimi ar sauna, kubilu po atviru dangumi, kuriame nesibaiminant sušalti galima kuo smagiausiai teškentis net ir spaudžiant didžiausiam šalčiui (o kokia romantika, kai dangus nusėtas žvaigždėmis!), baigiant krepšinio ir tinklinio aikštelėmis, dviračiais, pasiplaukiojimu valtimis ir baidarėmis. Laikas tokiose sodybose tikrai neprailgsta.



Rūšys

Artėjant vasarai atgimsta turizmas Lietuvoje. Nors pastebimos tendencijos, jog kas metai populiarėja ir žiemos turizmas Lietuvoje. Šiame straipsnelyje norėtume apžvelgti kokios vis gi tos turizmo rūšys mūsų šalyje.

Populiariausias Lietuvoje yra poilsinis turizmas, kuomet vykstama prie jūros arba prie ežero tiesiog pailsėti, ramiai pabūti, pasideginti. Vakarais nueiti kur nors skaniai pavakarieniauti, paklausyti gyvos muzikos, ramiai pasivaikščioti.

Kita turizmo rūšis, tai kasmet vis populiarėjantis kaimo turizmas. Į kaimą vykstama nesitikint didelių patogumų, o norint pailsėti nuo miesto ir žmonių šurmulio, siekiant pasisemti Lietuvos kaimo kultūros, tradicijų.

Sporto turizmas – aktyvus turizmas, aktyviems žmonėms. Tokių turistų tikslas yra aktyviai, galbūt ir ekstremaliai praleisti laiką, pasikrauti fizinių jėgų, sudalyvauti varžybose. Jaunimo tarpe ypatingai yra populiarios sporto stovyklos. Vyresnių žmonių tarpe yra populiarus plaukimas su baidarėmis, kopimas į kalnus ir panašiai.

Kultūros turizmas. Tokių turistų tikslas yra kuo daugiau pamatyti įvairių kultūros objektų, kultūros renginių, istorinių paminklų. Vilnius ir Trakai ko gero yra pagrindinės Lietuvos kultūros sostinės, ten daugiausiai yra išlikę įvairių istorinių objektų bei vyksta daugiausiai kultūros renginių. Žinoma net ir mažuose Lietuvos miesteliuose yra įvairaus istorinio palikimo.


Lietuvos kaimo turizmo asociacija





Lie­tu­vos kai­mo tu­riz­mo aso­cia­ci­ja (LKTA) - ne­vy­riau­sy­bi­nė or­ga­ni­za­ci­ja, vie­na iš Že­mės ūkio rū­mų na­rių, vie­ni­jan­ti dau­ge­lį Lie­tu­vos kai­mo tu­riz­mo pa­slau­gas tei­kian­čių sodybų šeiminin­kų.

LKTA tikslai:
at­sto­vau­ti Aso­cia­ci­jos na­rių in­te­re­sams įvai­rio­se ins­ti­tu­ci­jo­se ir or­ga­ni­za­ci­jo­se;
ko­or­di­nuo­ti Aso­cia­ci­jos na­rių veik­lą plėtojant kai­mo tu­riz­mą Lie­tu­vo­je;
reng­ti se­mi­na­rus, kon­fe­ren­ci­jas, mu­ges, pa­ro­das, me­to­di­nes prie­mo­nes, in­for­ma­ci­nius biu­le­te­nius aso­cia­ci­jos ir jos na­rių veik­los klau­si­mais;
kel­ti Aso­cia­ci­jos na­rių kva­li­fi­ka­ci­ją, or­ga­ni­zuo­ti sta­žuo­tes ša­ly­je ir už­sie­ny­je;
ana­li­zuo­ti kai­mo tu­riz­mo pa­slau­gų pa­klau­są ša­lies vi­du­je ir už­sie­ny­je;
ben­dra­dar­biau­ti su Lie­tu­vos Res­pub­li­kos, ki­tų ša­lių ir tarp­tau­ti­nė­mis ana­lo­giš­ko­mis or­ga­ni­za­ci­jo­mis, bū­ti jų na­re;
da­ly­vau­ti ren­giant ir svars­tant nau­jus Lie­tu­vos Res­pub­li­kos įsta­ty­mų pro­jek­tus, reg­la­men­tuo­jan­čius Aso­cia­ci­jos ir jos na­rių veik­lą.

Šiuo me­tu aso­cia­ci­ja vie­ni­ja per 971 na­rių. Tai ne tik kai­mo gy­ven­to­jai, tei­kian­tys kai­mo tu­riz­mo pa­slau­gas, bet ir že­mės ūkio mo­kyk­los, ki­tos mo­ky­mo ins­ti­tu­ci­jos, rengiančios tu­riz­mo ir kai­mo tu­riz­mo or­ga­ni­za­vi­mo spe­cia­lis­tus. Kaimo turizmo verslo savininkui naudinga būti asociacijos nariu, nes Lie­tu­vos kai­mo tu­riz­mo aso­cia­ci­ja – sa­va­ran­kiš­ka ne pel­no or­ga­ni­za­ci­ja, vie­ni­jan­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos žmo­nes, už­si­i­man­čius kai­mo tu­riz­mu, ben­driems jų po­rei­kiams ten­kin­ti ir už­da­vi­niams įgy­ven­din­ti. Į organizacijos uždavinius įeina:
Re­gu­lia­vi­mas ir pa­ra­ma efek­ty­viai eko­no­mi­nei veik­lai or­ga­ni­zuo­ti;
Ver­slo ir val­dy­mo kon­sul­ta­ci­jų tei­ki­mas;
Su­au­gu­sių­jų ir ki­tas, nie­kur ne­pri­skir­ti­nas, švie­ti­mas;
Turtingos duomenų bazės apie kaimo turizmo sodybas sukūrimas internete, kur galima rasti daug informacijos apie paslaugas ir jų lygį, sodybų išsidėstymą, kainas.

Aso­cia­ci­ja tu­ri sa­vo pa­ten­tuo­tą žen­klą- tai ža­lia­me fo­ne sto­vin­tis bal­tas gan­dras .



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą